piątek, 28 lipca 2017

Kultowi bohaterowie #1 HAŁABAŁA

książki dla dzieci, skrzat, krasnoludek, Hałabała


Króciuteńka książeczka. Z dziesięcioma króciuteńkimi opowiadaniami, nostalgicznymi i sentymentalnymi.  Aż  chciałoby się zamieszkać z Hałabałą w jego dziupli i towarzyszyć mu w każdej przygodzie. Obserwować cztery pory roku w lesie. Poznać wiewiórkę-rudoskórkę i jeże. Herbatkę z kwiatu lipowego zaparzyć w garnuszeczku i suszoną jagódką przegryźć. A nawet miotełeczką wysprzątać dziuplę.książka dla dzieci, krasnoludek, Lucyna Krzemieniecka


Dziecięca poetka pierwszej połowy XIX wieku
Książkę Z przygód Krasnala Hałabały zna już wiele pokoleń Polaków, bo  po raz pierwszy ukazała się w 1936 roku.  Postać krasnala Hałabały wymyśliła Wiera Zeidenberg, która swoje książki podpisywała jako Lucyna Krzemieniecka. Ale krasnal Hałabała jest chyba najbardziej znaną postacią, którą powołała do istnienia w dziecięcych wyobraźniach pani Lucyna. Krasnal Hałabała zatapia czytelnika w świecie  przyrody. Słychać szum drzew, mowę zwierząt, śpiewającego słowika, biegnącego po dębowych liściach krasnoludka.


Lucyna Krzemieniecka, krasnoludek, książka dla dzieciW sam środek pachnącej jesieni
Nie wiem, czy to za sprawą wierszowanej prozy czy wprawnego gawędziarskiego języka, przenosimy się w sam środek zimowego,  wiosennego czy to upalnego lata, pełnego zapachów, truskawek, miodu i ziół. Albo do jesiennego lasu. Aż trudno opisać to niesamowite oddawanie klimatu miejsca, dlatego odwołam się do źródła:

Oj, niesie się niesie zapach jesieni po lesie! Pachną jesienne liście jak najpiękniejsze perfumy, a las w wiatrów poświcie stoi pełen zadumy. Pachną mchy rude i zżółkła brzezina, a wicher wśród nagich gałęzi o zimie bliskiej przypomina.

orzechy, leszczyna, drzewo


książka dla dzieci, wiewiórka


Od Hałabały do Leśmiana
I można by tak całą książeczkę przepisywać, bo każde zdanie zawiera w sobie ogromną dawkę przyrody, artyzmu, poetyckości i prostoty. Czyniąc opowiadania niepowtarzalnymi i na swój sposób magicznymi. Z nutą gawedziarską. I mimo upływu tylu lat od wydania tych opowiadań, nie tracą one ani na wartości, ani na aktualności. Dziś chyba się już tak nie pisze. Klimat opowiastek o Hałabale przywołuje podobne odczucia jak podczas czytania Lenartowicz i Leśmiana. Dziecięcą przygodę z literaturą warto zacząć od krasnoludka przesypiającego zimę w mchowej pościeli w czerwonych bamboszkach. Autor: Lucyna Krzemieniecka

Tytuł: Z przygód krasnala Hałabały

Ilustracje: Zdzisław Witwicki

Oprawa: miękka

Ilość stron: 48

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo "Nasza Księgarnia"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz